Kto som?
Moje meno je Jessica Zatlkajová a som fyzioterapeutka. K fyzioterapií som sa dostala cez šport, nakoľko som robila 8 rokov profesionálne rýchlostnú kanoistiku.
V praxi sa venujem tak ako športovcom, tak aj bežnej klientele. Využívam rôzne metodiky od DNS, viscerálnej terapie, mobilizácií, či silové cvičenie.
Zakládam si na podrobnej diagnostike, individualnom prístupe u každého klienta a na edukácií. Mojim cieľom je ukázať klientom cestu za odstránením ich bolesti a spoločne pracovať aj na ďalších aspektoch zdravia.
S čím vám dokážem pomôcť?
medzistavcové platničky
bolesti kĺbov, šliach
kompenzačné cvičenia
bolesti kolien, ramien
prevencia zranení a nastavenie RHB plánu
reflux, problémy s trávením
cvičenie a ergonómia sedavého zamestnania
pooperačné stavy
diastáza, inkontinencia a tehotenské cvičenie
Bc., Fakulta zdravotníckych vied UCM , Piešťany (2019-2022)
Fakulta zdravotníckych vied, Univerzita Palackého Olomouc- nMgr., aplikovná fyzioterapia (2022-2023)
Externé štúdium, FZV UCM- Mgr. fyzioterapia (2024- súčastnosť)
Štúdium:
Kineziologické tejpovanie, REMAS - Piešťany (2020)
Športová a celotelová masáž, REMAS - Piešťany (2021)
SM systém A,B, -AF REHAB, Brastislava (2021)
The PRO Therapist Team Mentoring, -BSc. Monika Hosnedlová (2022)
Diastáza- úvodný diel, GrooFy, Brno (2023)
DNS 1- Rehabilitation Prague School (2023)
Diagnostika a terapia ramenného kĺbu- fyziokurzy.cz (2023)
Diagnostika a terapia kolenného kĺbu - fyziokurzy.cz (2023)
Sonografia muskulo-skeletalného systému (2023)
Headache Managment, BSc. André Heynes- (2024)
Poúrazová stratégia záťaže dolných končatín- Mgr. Tomáš Lintner Dip. MDT (2024)
Viscerálna terapia I. časť- RehaThink - (2O24)
Odborné kurzy:
Edukačná činnosť:
Článok: Sedavé zamestnanie nemusí automaticky znamenať problém s chrbticou, -
Premium Brands: https://www.premiumbrands.sk/sedave-zamestnanie-nemusi-znamenat-problem-s-chrbticou/
Článok: Diastáza- Zisti, či aj Ty patríš do rizikovej skupiny, - Nebbia
https://nebbia.fitness/cs/blog/diastaza-zisti-ci-aj-ty-patris-do-rizikovej-skupiny
Prednáška: Diastáza a všetko čo by si mala o nej vedieť., - predajňa Nebbia Ostrava (2022)
Prednáška: Fakta a mýty o sedavom zamestnaní či životnom štýle, - predajňa Nebbia, Ostrava (2023)
Článok: Mýtus alebo skutočnosť? Preskúmali sme časté mýty a predsudky o sedavom zamestnaní- .https://nebbia.fitness/sk/blog/mytus-alebo-skutocnost-preskumali-sme-caste-predsudky-o-sedavom-zamestnani
Prednáška: O najnovších poznatkoch bolesti pohybového aparátu- Campus Nebbia, Žilina (2023)
WORKSHOP: Barre studio Nová Dubnica- Zdravý chrbát v každom veku (október 2023)
Článok: Dlhé sedenie škodí. Dôležité ale je, ako sa správate k svojmu telu mimo práce. Startitup.sk
https://www.startitup.sk/dlhe-sedenie-skodi-dolezite-ale-je-ako-sa-spravate-k-svojmu-telu-mimo-prace-hovori-expertka-na-bolest-chrbta/
Prednášková činnosť v akadémií POŠVANC FITNESS (od 2024)
Naše zdravie a bolesť ovplyvňuje niekoľko vecí. Problém v našom tele je často multifaktoriálny a preto sa snažím brať telo ako jeden celok. Každú operáciu, či traumu si naše telo pamätá a častokrát aj staré zranenia môžu mať súvis s našim aktuálnym problémom.
Bolesť je ako taký alarm, ktorý by sme mali počúvať ako takú výstrahu. Avšak dôležité je vedieť, že nie vždy nás tento alarm informuje o tom, aké veľké poškodenie je v našom tele. Preto rozumieť, pochopiť a naučiť mojich klientov pracovať s ich bolesťou je pre mňa klúčové.
Môj príbeh a moja filozofia pri práci….
Zdraviu a zdravému životnému štýlu som sa začala venovať už počas mojej športovej kariéry. Po nástupe na vysokú školu som sa začala do týchto tém ponárať ešte hlbšie a postupom času som sa o zdravom životnom štýle a o našom tele začala učiť od rôznych odborníkov.
Už počas vyšokej školy som sa chcela vzdelávať hlbšie do problematiky pohybového aparátu. Začala som tvoriť vlastný podcast a postupne aj obsah na socialne siete. V druhom ročníku som absolvovala letnú stáž v neštátnom zdravotníckom zariadení kde som pochopila, aké úskalia ma naše fungovanie v zdravotníctve a že fyzioterapia by mala byť omnoho viac kvalitnejšia, pokiaľ chceme klientovi naozaj pomôcť.
Tu sa zrodila prvá myšlienka o tom, že chcem poskytovať kvalitnú, dostupnú službu pre každého a že to chcem robiť inak. Fyzioterapia je krásny odbor, no náročný. Občas sa cítite ako taký detektív, nakoľko pátrate a hľadáte, kde je problém. Na to, aby ste si dokázali klienta dostatočne vyšetriť, spýtať sa ho dôležité otázky, ktoré vás môžu nasmerovať k ďalšej terapií, potrebujete na celý tento proces dostatok času. Ten bohužiaľ často v štátnom sektore nedostanete (česť výnimkám).
Okrem toho, že dbám na dostatok času pri každej jednej terapií, mi veľmi záleži na edukácií klienta. Aj samotné výskumy poukazujú na to, že pokiaľ sme edukovaní, vieme čo nás trápi a čo sa bude ďalej s nami diať, aj samotná terapia dokáže mať väčší efekt. Zároveň chcem každého klienta viesť k aktívnej terapií a aby si aj v prípade zhoršenia jeho bolesti dokázal pomôcť. Manuálne uvoľnenie je síce príjmne, ale život sa deje v pohybe. Preto je dôležité naučiť klienta správne sa hýbať, starať sa o svoje telo a pracovať so svojou bolesťou.
Súčasne pôsobim aj ako fyzioterapeutka Slovenskej reprezentácie v rýchlostnej kanoistike, ale aj tak veľkú časť mojich klientov tvorí bežná klientela, teda nie profesionálni športovci. Pracujem taktiež aj s mamičkami po pôrode a venujem sa viscerálnej terapií. Z výskumov a praxe sa ukazuje, že až 30% problémov s pohybovým aparátom sú viscerálne. To v praxi znamená, že problém môže byť v oblasti vnútroného orgánu, ale vaša bolesť sa prejavuje na pohybovom aparáte.
V praxi sa snažím využívať holistický prístup. To znamená, že sa nepozerám len na výsledky z magnetickej rezonancie, ale beriem telo ako celok. Zaujímam sa ako klienti spia, ako sa stravujú, ako je na tom ich psychické zdravie, či sa pravidelne hýbu, keď áno, ako a koľko cvičia, aké mali zranenia v minulosti a rôzne ďalšie veci. V našom tele všetko so všetkým súvisí a preto je dôležité sa na bolesť pozerať trošku viac komplexne.